Technológia nabíjania Power Delivery: Aké sú jej výhody?

Na svete existuje viacero nabíjacích štandardov. Jedným z najstarších je USB 2.0, ktorý však v posledných rokoch stráca na popularite. Jeho nevýhodou je totiž nízky maximálny nabíjací výkon, len na úrovni 2,5 W. Kvôli tomu trvá nabíjanie zbytočne dlho.

Do popredia sa dostávajú efektívnejšie inovatívne technológie, medzi ktoré patrí aj Power Delivery. Tento nabíjací štandard zaujme vysokou rýchlosťou nabíjania, ale aj špičkovou bezpečnosťou.

Nabíjanie iba cez USB-C konektor

Technológia Power Delivery je charakteristická tým, že funguje len pri nabíjaní cez moderný USB-C konektor, ktorý v aktuálnej dobe rýchlo nahrádza USB 2.0 a iné staršie druhy konektorov.

Dobré vedieť: Nabíjanie štandardom Power Delivery dnes podporujú mnohé smartfóny, tablety, ale aj notebooky či power banky.

 

2 generácie Power Delivery technológie

Stretnúť sa dnes môžete s 2 druhmi Power Delivery technológie. Staršia verzia PD 3.0, ktorá sa najčastejšie používa v mobilných telefónoch, podporuje maximálny nabíjací výkon do 100 W. Niektorí výrobcovia tento výkon obmedzujú na ešte nižšie hodnoty.

Novšia verzia PD 3.1 podporuje nabíjanie výkonom až 240 W. Často sa preto používa v notebookoch. Vďaka vysokým výstupným napätiam, prúdom a výkonom je nabíjanie prostredníctvom technológie Power Delivery až o 70 % rýchlejšie ako v prípade starších nabíjacích štandardov.

 

Nabíjanie viacerých zariadení jedným adaptérom

Keďže Power Delivery adaptéry podporujú nabíjanie vysokými výkonmi, jednou nabíjačkou viete nabíjať smartfón, tablet i notebook. To je veľká výhoda hlavne pri cestovaní. Nemusíte si so sebou nosiť viacero rôznych nabíjačiek. Postačí vám jedna, ktorá mimoriadne rýchlo a efektívne nabije takmer každé vaše smart zariadenie.

 

Špičková bezpečnosť

Power Delivery technológia automaticky upravuje nabíjací výkon podľa požiadaviek daného zariadenia. Teda, keď budete smartfón podporujúci 15 W nabíjanie dobíjať adaptérom s maximálnym výkonom 65 W, výstupný výkon sa zníži na základe možností tohto smartfónu a nebude dochádzať k prehrievaniu či rýchlejšej degradácii baterky. Naviac, nehrozia ani nebezpečné skraty.

 

PD adaptéry a power banky SBS

To, že daný adaptér alebo power banka podporuje nabíjanie štandardom Power Delivery, hovorí skratka PD na obale, prípadne priamo na zariadení.

Power Delivery technológiu dnes podporuje už väčšina nabíjacích adaptérov a power bánk SBS. Vybavené sú ňou aj moderné GaN adaptéry či Mag power banky. Produkty SBS s PD štandardom kúpite napríklad v predajniach a e-shope NAY.